V tomto článku odhalíme spoločné znaky, vlastnosti, alebo správanie ľudí, ktorí dosahujú finančný blahobyt. Niekedy sú to jednoduché činnosti, návyky, alebo postoje, ktoré o tom rozhodujú. Tak a už poďme priamo k podstate veci:

1. Márnosť je tvoj nepriateľ

Nesnaž sa kupovať rešpekt druhých ľudí cez drahé auto, alebo hodinky. Rešpekt si získaj svojimi charakterovými vlastnosťami a nie drahými zbytočnosťami, ktoré ťa stoja príliš mnoho a brzdia vo finančnom raste.

Najbohatší ľudia radšej tieto peniaze použijú na budovanie aktív. Mark Zuckerberg jazdí dlhé roky na priuse. Nemôže si dovoliť iné auto? Nedosiahol rešpekt aj bez toho?

2. Tvoj pohľad na úspech je subjektívny

Uč sa od úspešných ľudí, ktorí sú o krok vpred pred tebou v tom čo chceš dosiahnuť. Ale pozor! Sleduj ako sa títo ľudia na tom pomyselnom stupienku ocitli, či sa tam narodili, alebo vypracovali.

Uvedom si, že to ako sa pozeráš na úspech druhých ľudí je tvoj subjektívny pohľad. Zmier sa s tým, že sa na to nedokážeš pozrieť objektívne, dokážeš si vytvoriť pohľad na základe informácii, ktoré máš a preto sa snaž ich nazhromaždiť čo najviac. Tvoj pohľad sa potom viac priblíži objektivite.

Nezatracuj ľudí kvôli svojmu prvému dojmu.

3. Najlepšie pre teba bude, ak okúsiš chudobu

Vtedy sa naozaj naučíš, čo je hodnota peňazí. Môže ťa to veľmi  motivovať, ak pocítiš silu nedostatku peňazí. Naučíš sa čo je naozaj potrebné a čo iba žiadúce. Zistíš, kde sa v živote nechceš nachádzať a naučíš sa správne hospodáriť s peniazmi.

4. Rozpočet a vyjednávanie

Kto nevie gazdovať s malými peniazmi, nevie ani s veľkými.

Neodkladaj zapisovanie príjmov a výdavkov na čas, kedy budeš pracovať s väčšími peniazmi. Zaznamenaj si každé euro a vyhodnocuj, kde svoje príjmy môžeš zvýšiť a výdavky znížiť, pretože to je cesta k blahobytu.

Vyjednávaj o cene vždy, keď je to možné. Nauč sa tejto zručnosti čo najlepšie a vytas túto zbraň vždy ak môžeš. Veľa ľudí si myslí, že vypýtať si lepšiu cenu je potupa, ale väčšina ľudí sa mýli a vyjednať cenu je zručnosť, ktorú si bohatí vážia.

5. Neboj sa zmeny zdroju príjmu

Zmena je práve to čoho sa väčšina ľudí bojí, ale je to práve to vďaka čomu rastieš a posúvaš sa vpred. Potrebuješ sa zmeniť, potrebuješ zmenu pre úspech.

Ak ťa tvoj zdroj príjmu nikam neposúva, zmeň to.

Neostaň v ríši “potom niekedy”, potrebuješ konať hneď inak strácaš čas a to si nemôžeš dovoliť.

6. Väčšina dlhu je ekvivalentom drogy

Rýchly (a drahý) nástup radosti, ktorá sa ale časom vytratí a bude Ťa len v nadchádzajúcich rokoch ťahať ku dnu. Dlhy Ťa budú obmedzovať v raste, predstavujú ťarchu tvojej minulosti.

Dobrým dlhom sa dá nazvať finančná páka, kedy si presvedčený o tom, že s požičaných peňazí dokážeš dosiahnuť zisk po odpočítaní všetkých nákladov spojených s touto pôžičkou.

7. Koľko zarobíš neurčuje koľko máš

Ľudia si myslia, že bohatstvo závisí iba od ich príjmov. To vôbec nie je pravda. Môžete zarábať aj 10 000 eur mesačne, ale ak miniete viac, tak ste stále chudobnejší. Strážte si svoje výdavky.

Koľko zarobíš neurčuje to, koľko máš. A koľko máš neurčuje to, koľko potrebuješ. Nebuď škrečok ani lakomec. Uvedom si ale, že naučiť sa žiť z menej, je najjednoduchší a najefektívnejší spôsob ako získať kontrolu nad svojou finančnou budúcnosťou.

8. Nájdi si vlastnú cestu

Nájdi si vlastnú cestu a neboj sa ju časom zmeniť, ak ťa prestala napĺňať. Milovať svoju prácu je cesta k úspechu.

Šťastie je ak:

-robíme, čo milujeme

-sme v tom dobrý

-ľudia sú ochotný za to zaplatiť (ocenia to)

9. Vzdelanie je kľúč

Každý deň sa nauč niečo nové vo svojom obore, aby si dnes išiel spať múdrejší ako včera.

Krok za krokom, deň za dňom sa stávaj expertom vo svojej oblasti.

Študuj offline aj online. Knihy, prednášky, videá, články. Každý deň si nájdi čas na svoj rozvoj, rozvoj svojej osobnosti, svojich vedomosti.

Rozhovor s človekom, ktorý je expertom v tvojej oblasti ti dá viac ako 10 kníh. Preto vyhľadávaj úspešných ľudí a snaž sa ostať s nimi v kontakte.

10. Zhodnocuj

Zhodnocuj svoju myseľ, svoj majetok, svoj život.

Investuj peniaze do svojho vzdelania, pretože najväčšie tvoje bohatstvo je v hlave.

Investuj peniaze s očakávaním budúcich výnosov, pretože úroky z úrokov sú ôsmim divom sveta a tým, že investuješ, zhodnocuješ svoj majetok  a bohatneš.

Investície sú definované ako odloženie momentálnej potreby pre očakávane výnosy v budúcnosti.

Tak odlož potrebu minúť všetky svoje peniaze na malichernosti a postav z nich základ svojho budúceho bohatstva.

Zdieľať na FacebookuShare on Facebook0

5 spôsobov ako dosiahnuť finančnú slobodu, bez omáčok priamo k veci + newsletter

Pozor! Neposielame nikdy spam a v každom emaili sa môžete odhlásiť z odberu.

Napíšte nám

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *