Najlepší investor všetkých čias radí…

Warren Buffett prezývaný aj veštec z Omahy, je najúspešnejším investorom v celej histórii akciových trhov. Bol učencom Benjamína Grahama, ktorý, okrem iného, napísal aj knihu Inteligentný investor o ktorej sme už písali recenziu.
Buffet sa už veľakrát vyjadril o najlepšom spôsobe investovania pre bežných ľudí a možno Vás to trochu prekvapí, ale nie su to klasické podielové fondy, vybrané tituly spoločnosti a podobne.

Odpoveďou je indexový fond S&P 500 (500 najväčších spoločností USA), s nízkymi poplatkami a ktorý jednoducho kopíruje vývoj trhu.

Pasívne investovanie s nízkymi poplatkami je najlepší spôsob investovania pre bežných ľudí. Poplatky, v dlhodobom horizonte, Vám dokážu ukrojiť riadnu časť kapitálu.

Takýchto argumentov bolo viac, ale všeobecnou pointou je, že pasívna investícia do indexu S&P 500 si bude viesť rovnako dobre ako americký priemysel, ktorý si historicky vždy viedol dosť dobre. Dlhodobo v priebehu niekoľkých desaťročí priemerný celkový zisk dosahuje takmer 10% ročne.

Je dôležité zdôrazniť, že Buffett odporúča tento prístup pre väčšinu investorov, špecificky pre tých, ktorí by inak zamestnali profesionálov investujúcich ich peniaze miesto nich. Túto radu neadresoval  investorom, ktorí majú čas, vôľu a potrebné vedomosti, aby si dokázali nájsť ich vlastné akciové investície tak, ako to aj sám Buffett robí už roky. Ľudia ktorí nakupujú a dlhodobo držia vysoko kvalitné akcie nie sú úplne „pasívni“, ale majú potenciál na to, aby porazili trh. Buffett je toho žijúcim dôkazom.

 

Náklady spojené s investovaním do indexu Vanguard S&P 500 ETF sú len 0,05%. To znamená, že pri investícii vo výške $10 000 zaplatíte ročne na poplatkoch len $5. Porovnajte si to s aktívne riadenými podielovými fondami, ktoré si na poplatkoch účtujú 1% a viac alebo s často astronomickými poplatkami pre manažérov hedgeových fondov alebo investičných konzultantov.

Ďalšou výhodou je, že investovanie do indexov je investičná stratégia s najmenšími nárokmi na riadenie akú možno nájsť pri tak silnom dlhodobom potenciáli. Jednoducho kúpite podiel vo vami vybranom fonde a zvyšok spraví trh za vás.

 

Buffett na to stavil milión

 

Buffet sa stavil o milión dolárov s hedgeovým fondom Protege Partners, že indexový fond Vanguard S&P 500 v nasledujúcej dekáde porazí 5 fondov vybraných spoločnosťou Protege Partners. Od roku 2008 do konca roka 2015 porazilo S&P 500 kumulatívny výnos hedgeového fondu takmer o 44 percentuálnych bodov (65,7% proti 21,9%).

A to už je silný dôkaz.

 

Zhrnutie

 

Waren Buffet je nepochybne človek vo svete financií, ktorého rady si je potrebné zobrať k srdcu.

Rôzne typy fondov v dlhodobom horizonte nedokážu poraziť index S&P 500 a pohybujú sa okolo jeho výkonosti, častokrát pod ňou.

Pre väčšinu investorov, ktorí nevedia, alebo nechcú si riadiť portfólio sami je najvhodnejšia stratégia práve indexové investovanie, kde ušetria nemalé finančné prostriedky na poplatkoch.

Investovať týmto spôsobom môžete prostredníctvom vlastného obchodného účtu o ktorom ešte budeme písať a ukážem Vám, aká jednoduchá je práca s týmto účtom. Nepotrebujete drahých finančných poradcov. Najlepšie sa o svoje investície postaráte sami.

 

Na záver 3 rady od Warrena Buffeta

 

Najväčšiu časť portfólia vložte do indexového fondu S&P 500.

Šetrite a investujte pravidelne.

Ak ceny klesli, nepredávajte, ale nakupujte.

Zdroj: financnytrh.com

Zdieľať na FacebookuShare on Facebook0

5 spôsobov ako dosiahnuť finančnú slobodu, bez omáčok priamo k veci + newsletter

Pozor! Neposielame nikdy spam a v každom emaili sa môžete odhlásiť z odberu.

Napíšte nám

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *